עבור לתוכן מרכזי עצור רכיבים נעים

הכירו את שלי-אן

חזור אל מקומיים

ארמונות נסתרים ותקרות מצוירות

הצטרפו לסיור מיוחד לבתים מבפנים עם דר' שלי-אן. מפגש מרתק ומסקרן עם הארמונות הנסתרים והתקרות המצוירות בעכו העתיקה.

אודות שלי-אן

דר' שלי-אן פלג מכונה על ידי משפחתה 'דוקטור לאבנים'. היא מספרת שכאשר השתחררה מהצבא, ההורים שלה חשבו ש"נפלה על הראש" כאשר החליטה ללמוד ארכיאולוגיה. ההתעקשות שלה הביאה אותה לסיים את לימודי הארכיאולוגיה באוניברסיטת חיפה עד לדוקטורט. שלי עוסקת למעלה מ 30 שנה בארכיאולוגיה ועתיקות, בשימור מבנים היסטוריים ובמורשת תרבותית. במשך השנים למדה שלי 'לדובב את האבנים', להכיר את העתיקות ו'לשמוע' דרכם את סיפוריהם של אנשים שחיו באזור בתקופות קדומות. היא השתתפה באינספור חפירות ארכיאולוגיות ברחבי הארץ והייתה עדה לתגליות מרתקות שנחשפו מתחת לאדמה.

היא חוקרת בעצמה את הרבדים והשכבות שבערים ההיסטוריות בישראל ובעיקר בעכו, את האנשים שחיו בהן בעבר, את הקהילות המסורתיות שחיות בהן כיום וכיצד כל זה משתלב ביחד.

דר' שלי-אן פלג היא היוזמת של פרויקט  Hands-on-Heritage ( לחוות את המורשת) המתקיים בעכו העתיקה ובגליל המערבי. מיזם שמטרתו לייצר הזדמנויות לתיירים מהארץ והעולם לחוות ולהיחשף למבנים העתיקים ושימורם, לדמויות ההיסטוריות והעמים שפעלו באזור, למסורות ולתרבויות שלהם.

לפניך גלריית תמונות אווירה – דלג לתוכן הבא

על הסיור

זהו סיור אדריכלי לבתים פרטיים מיוחדים בעכו העתיקה. הסיור כולל מבנים היסטוריים, מבני דת ומוסדות ציבור מיוחדים.

במהלך הסיור מגלים את הארמונות הנסתרים עם שלי-אן והתקרות הציוריות של המבנים. פוגשים את האנשים המתגוררים כיום בבתים, פוגשים מתכננים ואדריכלים ואנשי צוות ושימור הפועלים בהם.

זוהי הזדמנות להתעדכן בנוגע למיזמים חדשים בעיר ולהכיר את הסיפורים המרתקים שמאחורי הדלתות.

סיורים נוספים

בואו ליהנות מערב מיוחד בניחוח צרפתי בסמטאות העיר העתיקה

סיור ערב שמוקדש לצרפתים שהיו בעכו: לואי ה 9, נפוליאון בונפרטה ואחרים.

"אם עכו הייתה נופלת הייתי משנה את העולם…" כך כתב נפוליאון בונפרטה בסוף ימיו, בגלותו באי סנט הלנה על המסע שלו לארץ ישראל בשנת 1799.

הסיור יעבור בתל עכו ובסמטאות העיר העתיקה, החאנים וסביב החומות, שם יוסבר הקשר של הצרפתים לעכו בתקופה הצלבנית. בחומות עכו יסופר על נפוליאון האיש, על מסע המלחמה שלו לארץ וכיצד הצליח השליט המקומי בעכו, אחמד פאשה אל ג'אזר, לגבור על המצביא הצרפתי הנודע. הסיור יסתיים בבר סאמה לתצפית מרהיבה עם כוס יין וכיבוד קל.

מוזמנים לפיקניק עם פועלים ומבט מקרוב על מוקדי השימור השונים בעיר.

בפעילות 'פיקניק עם פועלים' – תתאפשר כניסה והצצה ייחודית לאתרי העבודה השונים שבהם מתבצעי עבודות שימור, ובעיקר נכיר את העבודות השונות בחומת עכו. נבקר בחניון בחניון החפיר, בחפיר הצפוני, בחפיר שצמוד למוזיאון אסירי המחתרות ובחומה הימית שבבורג' א-קאשלה וליד המגדלור. יוצגו השיטות המורכבות והשונות לייצוב החומה, האופן שבו מסירים תוספות מודרניות (כמו מלט) ומייצבים חלקים רופפים ואת ליבת החומה.

הפעילות כוללת סיור סביב החומות בעיר העתיקה, כניסה לאתרי העבודה והיכרות עם עבודות השימור, 'פיקניק של פועלים'.

יתכן שהמשתתפים יידרשו לחבוש קסדות בעת הביקורים בחלק מהאתרים.

בואו להתנסות בסדנא מעשית בתחום של שימור ארכיאולוגי בעכו העתיקה

לגעת באבנים עתיקות, לטפס על סולמות, לערבב חומרים, לשמר קירות ועתיקות ולהתנסות בעבודות מסורתיות של פעם, להריח לטעום למשש…

במסגרת הפעילות נחשפים אל סיפורם של אתרי התיירות בעכו העתיקה מאז התקופה הצלבנית ועד לימינו. מתנסים בשימור הקירות העתיקים ושומעים מקרוב את הסיפורים שמאוחרי מלאכות השימור ומלאכות מסורתיות אחרות.

הסדנה משלבת התנסות מעשית בעבודות שימור עם סלים עמאר (משמר והבעלים של אל-מדרסה), הצצה אל החצרות האחוריות של מבנים היסטוריים בעכו העתיקה והיכרות עם לבטים "מאחורי הקלעים" של החוקרים ושל המשמרים שעובדים כיום בעכו.

הסדנה כוללת:

  • כניסה לאתרי התיירות וביקורים במקומות שאינם פתוחים בדרך כלל לקהל הרחב
  • כיבוד מקומי וקפה
  • התנסות בעבודת שימור קירות והדגמת סיתות אבן

בואו לגלות עולמות מסתוריים ונסתרים בעכו העתיקה

בשווקים ובסמטאות של עכו מסתתרים מבני דת רבים שמספרים את סיפוריהם של התרבויות השונות שמתקיימות בעיר ואת המפגש שביניהן. מוסלמים בצד נוצרים, בהאיים בצד סופיים ויהודים מעדות שונות. לא פעם, אנחנו חולפים על המבנים האדריכליים הייחודיים ותוהים מה יש מאחורי הדלת…

בסיור הייחודי הזה נבקר במבני הדת שבעיר (שמרביתם אינם מוכרים או שאינם פתוחים לביקורים), נכיר את המאפיינים האדריכליים הייחודיים שלהם ונשמע סיפורים לא מוכרים על תושבי העיר השונים. נחשף למרקם התרבותי הייחודי שמאפיין את עכו, נגלה את מה שמאוחרי הדלתות הסגורות של מסגדים, כנסיות ומבני דת אחרים בעיר וננסה להבין את המשמעות של החיים המשותפים בסמטאות העיר. נקבל הסבר על ההבדל בין מינרט לבין מגדל פעמונים, נכיר את המקומות שבהם מונצחים  קדושים נוצרים (כמו אנדריוס ויוחנן המטביל), רבנים יהודיים (כמו הרמח"ל) ודמויות הקשורות לזרם הסופי (נור אל-דין אל-ישרוטי) והבהאיים (הבהאולה).

קיום הסיור מותנה בפתיחת מבני הדת תחת ההנחיות המתעדכנות בצל הקורונה ובאישורים של המוסדות הדתיים לפתוח את המבנים!

הסיור כולל: הדרכה, קפה / תה וטעימה מתוקה בתחילת הסיור

תשלום הכניסות למבני הדת

קבעו סיור עם שלי-אן פלג